Pages

Sunday, 17 June 2007

W kraju białych wielorybów

w gazecie czytamy:

Islandia. Samotna wyspa zagubiona na północnych wodach Atlantyku. Zimne morze, upiorna pogoda, gejzery, lodowce i ciągnące się dziesiątkami kilometrów skalne pustkowia. Idealna sceneria dla mrocznych sag wikingów oraz baśni pełnych trolli i elfów. No i jeszcze niezwykła muzyka. Oczywiście Björk. A także zespół, z którym jeszcze w latach 80. po raz pierwszy pokazała się światowej publiczności - Sugarcubes. No i kilku innych wykonawców. Na pewno Sigur Ros, Gus Gus, może jeszcze Mum.Ale jest też inna Islandia. Mająca gdzieś stereotypy. Żywa, awangardowa, zaskakująca różnorodnością i bogactwem życia kulturalnego, którego nie spodziewalibyśmy się znaleźć na tym skrajnie niegościnnym kawałku planety. - Nie podoba ci się islandzka pogoda? Poczekaj, za 15 minut na pewno będzie jeszcze gorsza - mówi pewien miejscowy dowcip. Jak dać sobie z radę z geograficzną izolacją, klimatem, i zimami, w ciągu których przez całe miesiące słońce nie wschodzi na dłużej niż 3-4 godziny, a przy tym wszystkim nie zwariować? Islandczycy znaleźli niezwykle oryginalny sposób - kulturę. Już samymi filmami powstającymi co roku na wyspie mogliby konkurować z polską kinematografią. A przecież to państwo, które w całości ma mniej mieszkańców niż jeden nasz Lublin. Kino to jednak nic. Islandczycy postawili przede wszystkim na muzykę. Ze znakomitym skutkiem, o czym przekonuje nakręcony dwa lata temu dokument "Mistrzowie wrzasku". - Dziewięćdziesiąt szkół muzycznych. Sześć tysięcy osób w chórach. Czterysta orkiestr. Oraz nieznana liczba zespołów rockowych, jazzowych i didżejów - w filmie padają w pewnym momencie zaskakujące dane statystyczne. Ale nie o samą ilość, raczej o jakość islandzkiego muzykowania tu idzie.


Usłyszałem kiedyś pewną teorię na temat islandzkiej muzyki - tłumaczy wyspiarką gotowość do eksperymentów i brak kompleksów jeden z bohaterów filmu. - W takich miejscach niewiele się dzieje, więc jedyna krytyka, z jaką się stykasz pochodzi od mamy. A ona oczywiście zawsze mówi "wspaniale".


całosc na: http://serwisy.gazeta.pl/tv/1,47060,4215696.html

3 comments:

wiktor said...

http://yazhubal.jogger.pl/ na gazecie więcej o Islandii jako takiej, pod tym linkiem więcej o Islandii oczyma Polaka który pojechał na tą wyspę jakiś czas temu i żyje na niej, raz lepiej raz gorzej.

Szyszka said...

Ja chcę do Islandii

Yazhubal said...

A ja chcę do domu :D

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...